13-latek zabity przez policjanta
: Policja dostala ostatnio drewniane palki sluzbowe typu tonfa. To taka oblana
: plastikiem pala z bocznym uchwytem. Mozna nia zabic.
: I wlasnie - czym gliniarz ze Slupska bil Przemka Czaje... Nigdzie nie
: znalazlem takiej informacji. Czy byla to gumowa paleczka z piosenki
: Rosiewicza o radarowcach, czy palka sluzbowa typu tonfa...

Palka sluzbowa typu tonfa niestety.

Pozdrowienia


     

  13-latek zabity przez policjanta


: Policja dostala ostatnio drewniane palki sluzbowe typu tonfa. To taka
oblana
: plastikiem pala z bocznym uchwytem. Mozna nia zabic.
: I wlasnie - czym gliniarz ze Slupska bil Przemka Czaje... Nigdzie nie
: znalazlem takiej informacji. Czy byla to gumowa paleczka z piosenki
: Rosiewicza o radarowcach, czy palka sluzbowa typu tonfa...

Palka sluzbowa typu tonfa niestety.

Pozdrowienia

--
Adam JareckiProrok, k*.*, czy co?

         Lejak


  Użycie ŚPB na obiekcie
Dokladnie bez odpowiedniego tla sytuacyjnego wyopowiedzenie sie jest dosc trodne poniewaz jest to z tego co pamietam dosc skomplikowane. Tym bardziej ze trodno jest czesto zdefiniowac gdzie konczy sie uzycie srodka przymusu bezposredniego a gdzie zaczyna sie obrona konieczna.

Tak jak juz jestesmy w temacie SPB orietuje sie jak z pktu widzenia prawa wyglada sprawa z latarkami i ich ewentualnym uzyciem w charakterze palki obronnej. Czy ktos spotkal sie z uzyciem latarki(bez uchwytu robiacego z niej tonfe) jak pozniej to bylo kwalifikowane pod katem wykazu SPB na obiekcie i samoobrona/uzycie SPB.

  Broń Biała
Dużo japońskich broniek ostatnio zauważyłem A więc czemu ja miałbym niedac

Nic japońskiego mi do głowy nieprzychodzi oprucz...

Tonfa - Tonfa to r rodzaj broni obuchowej. Tak jest nazywane większośc bronii białych , obuchowej to znaczy miażdżącej. Jest to pałka z poprzecznym uchwytem u boku. Cechuję się wygodnością i łatwością użycia. Broń używana przeważnie we wschodnich sztukach walki, o nas bardzo często możemy go znaleśc przy stróżu prawa czy ochroniarza. Nawet w postalu możemy ją znaleśc

REAL FOTO(słaba jakośc bo kamerka robie zdjecia):


To akurat drewniana tonfa jak wspomniałem przeznaczona do wschodnich sztuk walk

A tutaj , ładniejsze zdjątko. Oczywiście niemoje


DrewnianaGumowa , specjalnie dla policji

     

  sztuki walki na wesoło
wymagania na 5 kyu w Pszczynie (wyciąg):
V. Technika i taktyka walki.
- Ju-jitsu - uchwyty, przechwyty, wychylenia, wyjścia z rzutów.
- Zastosowanie przechwytów za pachę.
- Combat - obezwładnieniem i sprowadzaniem do parteru (3 przykłady).
- Dju - su - wykorzystanie w samoobronie (9 kombinacji).
- Obrona przed kijem (9 kombinacji).
- Kij krótki - zastosowanie do dzwigni i duszeń.
- Kij krótki - techniki ręczne i nożne.
- Zastosowanie palki w obronie przed nożem.
- Tonfa - zastosowanie z technikami ręcznymi i nożnymi.
- Zastosowanie tonfy w samoobronie przed atakiem nożem lub pałką.
- Eskrima - kombinacje.
- Sposoby walki uwarunkowane różnymi przeszkodami (np.: walka na tafli lodu)
VI. Teoria.
- Co to jest psychologia, stres (pozytywny i negatywny) frustracja
- Osobowość, intelekt, dusza i ciało.
- Milosc, dobro, piekno.
- Chrystocentryzm - zasada i sens P.A.S.W.
- Dlaczego Chrystus jest ważny w życiu?

i żeby nie było, że kituję - niżej źródło:
www.pasw.pl

  Tonfa
Pracownik ochrony może używać pałki wielofunkcyjnej do odpierania czynnej napaści na siebie, chronione dobro, chronioną osobę, czy tez w przypadku kradzieży, a ja nie wiem czy dobrze rozumiem treść ustawy, gdzie pisze, ze tonfę można używać generalnie w samoobronie, ale ja rozumiem, ze tylko gdy jestesmy na służbie (ochrona) a juz poza nią nie, ponieważ ma uchwyt, bo np mógłbym w obronie koniecznej użyć rurki czy kija aby się obronić, a tonfy juz nie???

  Tonfa
- pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiałuPierwsze słyszę, żeby uchwyt odgrywał jakieś znaczenie, pewności nie mam, ale zwykłą drewnianą tonfę chyba każdy ludek może sobie nosić do samoobrony, nie jest raczej traktowana jako broń.

EDIT: Wrzucę za chwilę całą tą ustawę do tego podforum. dnia Pon 19:56, 05 Maj 2008, w całości zmieniany 1 raz

  Halabardnicy "na wesoło"
a ja mam pytanie czemu w Nysie wszyscy strażnicy są leworęczni ??

co spotkam w Nysie strażnika to ma pałkę TONFE przy lewej nodze, na kursach z obsługi jest jasno powiedziane że pałka powinna znajdować sie przy prawej nodze (czyli też ręce) wyjątkiem jest to że osoby leworęczne noszą je przy lewej nodze, boczny pałąk w pałce jest właśnie po to żeby szybko ją wyjąć i do kilku jeszcze celów ale to już mniej istotne... a jeżeli strażnik jest prawo ręczny i wyciąga pałkę która jest z lewej strony to tylko traci czas, no chyba że uważają ja za szable, dlatego tak noszą i wyciągając ją czuja sie jak rycerze spodnie bojowe policji, ochrony itp. mają dolne uchwyty na Tonfe zawsze przy prawej nodze
wygląda na to że Nyscy strażnicy są leworęczni albo nie przeszli kursu obsługi TONFY albo są rycerzami

Pewnie odpowiedzią jest to że może był jakiś strażnik lewo ręczny i tak nosił, reszta nowo przyjmowana nie dokształciła się na kursach i nie wiedzą gdzie co ma być na pasie to gapili od kolegi i tak pozostało do dzisiaj .

  saperki / topoeki / itp...
Chyba wprowadzilem Cie w blad - sory, napisalem ze mam dwie saperki i toporek, nie mam tego zestawu do ktorego dalem linki znalazlem go po prostu na militaria.pl i wydal mi sie ciekawy ze wzgledu na cene (bo jest dosc niska jak na ten portal) calosc napewno nie jest pierwszego gatunku ale tez na pierwszy rzut oka nie wyglada tandetnie...

Moj kuzyn ma cos bardzo podobnego tylko ze mniejszego i produkcji ZSRR to sie sprawuje swietnie zarowno siekiera jak i lopatka, pila jest tam rowniez w zestawie

Wydaje mi sie, wracajac do tego zestawu do ktorego dalem linki ze jesli ktos ma Victorinoxa a nie posiada noza glownego (szturmowki, finki itp...) to moglby sobie zorganizowac ten zestaw, bo jest tam tez spore ostrze + otwieracz do konserw itd.. wtedy w zestawie "do lasu" bierze Vicka + ten komplet saperka, no a zestaw na miasto to sam Vick (oczywiscie to w kwestii nazedzi bo puszka itp... to osobny temat)

A jesli chodzi o moj zestaw czyli saperka i toporek (osobno) to jestem z tego bardzo zadowolony ale nie nadaje sie to do noszenia na pasku (chyba ze albo to albo to) kiedys chodzilem z toporkiem do lasu mam taki uchwyt do paska na palke (tonfa) ale nadaje sie tez zeby nosic na nim np. toporek albo saperke. Mimo wszystko to jednak nie jest sprzet do paska (na dluzsze piesze wedrowki) ale jak bym sie wybral w gory tak bez auta to bym to sobie wziol jakos do plecaka - no bo nie bede kupowal nic nowego jak juz mam...

  Walka bronią na ulicy
Mam pytanie dotyczące walki białą bronią (starożytną) na ulicy. Nie chodzi mi tu o katane, tylko np. o tonfe itp. Jakie są szanse obrony realnej i przepisy prawne regulujące tą kwestie. Jeśli np. ktoś mnie zaatakuje ,a ja mu przygrzmoce tonfą w pape i coś mu się stanie to co? Jaka kara mnie czeka?
TONFA : Rodzaj pałki z jednym uchwytem poprzecznym [ Dla tych co nie wiedzą ]

  STAROŻYTNE SZTUKI WALKI JAPONII
Te niekonwencjonalne bronie jakich używało pospólstwo w Japonii, kostruowane były głównie z przyrządów służących do uprawy ryżu. Należy jednak wspomnieć najpierw o toporach, broni używanej w najdawniejszych czasach. Istaniły różne odmiany tej przerażającej broni. Stosowano topory kamienne, topory stalowe lub żelazne fuetsu, czy wojenne masa kari. Do toporów można dodać maczugi, jednak rzadziej spotykane. Największe jednak wrażenie wywierał na przeciwniku ogromny berdysz ono. Jego długość dochodziła nawet do 2óch metrów ! Ze względu na jego rozmiary, pokrowcem zakrywano tylko ostrze. Wracając do toporó bojowych, to były one używane głównie przez wojowniczych mnichów górksich yamabushi i odbierane były jako szczególnie przerażąjąca broń bitewna. Można sobie spróbować wyobrazić kontakt z obracającym się wielkim toporem, bo tak właśnie był używany, posiadający go wojownik obracał nim na różnych wysokościach. W pojedynkach z kolei wykorzystywano drzewca, które służyły jak kij, czy włócznia.

Przejdźmy teraz do tych "rolniczych" typów oręża. Pierwszym z nich jest sierp kama. Występowały one z różnej długości uchwytami. Przykładowo istanił typ ze składanym ostrzem, chowanym wewnątrz rączki i blokowanym metalowym pierścieniem - były to kama yari.

Innym przyrządem stosowanym przez chłopów była tonfa. Początkowa prostokątny kawałek drewna, na którego jednym końcu mocowano rączkę (dzisiejsze modele różnią się nieco kształtem). W skład technik stosowanych przy użyciu tego typu broni wchodziły bloki i uderzenia. Można nią było również skutecznie dusić przeciwnika.

W starciach z uzbrojonym w miecze, czy inne rodzaje broni, przeciwnikiem, posługiwano się też nunchaku, czyli 2óch pałek (początkowo drewnianych) połączonych ze sobą rzemieniami, końskim włosiem, lub łańcuchem. Przy pomocy tej broni chłop mógł skutecznie neutralizować ataki samuraja, wprawiając jeden z kawałków nunchaku w ruch obrotowy, drugi trzymając oczywiście w ręce. Łącznika można było używać do duszenia oponenta, a nawet ciągnięcia. Dobrze wyszkolony człowiek potrafił także blokować nadgarstki atakującego, podczas jego próby cięcia mieczem.

Warto zwrócić uwagę, że te dwie ostatnie bronie są szeroko używane w dzisiejszych szkołach karate (i nie tylko), a tonfa dodatkowo wchodzi w skład wyposażenia sił policyjnych na całym świecie.

  sztuki walki na wesoło
wymagania na 5 kyu w Pszczynie (wyciąg):
V. Technika i taktyka walki.
- Ju-jitsu - uchwyty, przechwyty, wychylenia, wyjścia z rzutów.
- Zastosowanie przechwytów za pachę.
- Combat - obezwładnieniem i sprowadzaniem do parteru (3 przykłady).
- Dju - su - wykorzystanie w samoobronie (9 kombinacji).
- Obrona przed kijem (9 kombinacji).
- Kij krótki - zastosowanie do dzwigni i duszeń.
- Kij krótki - techniki ręczne i nożne.
- Zastosowanie palki w obronie przed nożem.
- Tonfa - zastosowanie z technikami ręcznymi i nożnymi.
- Zastosowanie tonfy w samoobronie przed atakiem nożem lub pałką.
- Eskrima - kombinacje.
- Sposoby walki uwarunkowane różnymi przeszkodami (np.: walka na tafli lodu)
VI. Teoria.
- Co to jest psychologia, stres (pozytywny i negatywny) frustracja
- Osobowość, intelekt, dusza i ciało.
- Milosc, dobro, piekno.
- Chrystocentryzm - zasada i sens P.A.S.W.
- Dlaczego Chrystus jest ważny w życiu?to po ilu latach oni zdają na piąte kyu, bo jak po roku treningu czy dwóch, to strasznie cienkie są te piąte kyu. jak na mój gust to o wiele za dużo tego wszystkiego, mnie by sie to pomieszało i bym zapomniał połowy, mają strasznie niespójny styl, uczą wszystkiego czyli niczego. Ciekawym jak wygląda egzamin, gościu pokazuje techniki na tafli lodu, tachają kawał lodu z tesco i dawaj ziomek kulaj się po tym z uke. Co to znaczy 9 kombinacji obrony przed kijem, jak tak naprawdę jest jeden sposób obrony, potem to już sa rózne wykończenia, zależy co kto lubi i co na kogo działa. No i co chodzi w teorii, bo dla mnie jest w ogóle bez sensu, stopnie teoretyczne jak w tsunami też są ? No i wiem na jaką cholerę są te odnośniki do Chrystusa, który z tego co pamiętam to mówił o nadstawianiu drugiego policzka, a nie obronie przed napastnikiem z użyciem kija czy innego narzędzia. Nic się kompletnie nie zgadza.

Ogólnie faceci sie bawią, tylko mam takie nieodparte wrażenie że to wszystko jest niewiele warte, biorąc pod uwage sposób w jaki sie reklamują i jakie chodza o nich opinie. towarzystwo wzajemnej adoracji i tyle. 10 dany sobie sami ponadawali (el Murato, Kondratowiczi i Brudny), co dobitnie śiwadczy o wiarygodności tych ludzi. Pies ich trącał.

  SZukam na Old World (x=191, y=-320)
Tonfa - rodzaj broni obuchowej, pałki z poprzecznym uchwytem z boku, cechujący się dużą wszechstronnością i łatwością użycia, używany tradycyjnie we wschodnich sztukach walki, obecnie wprowadzony do wyposażenia jednostek policji .

  WOŚP
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
11 stycznia 2009 r.
Hala Sportowa w Czerwonaku

15:00 – 15:20 - NAJMŁODSI NAJMŁODSZYM czyli koncert młodych solistów GOK „Sokół”
15:20 – 15:25 - występ młodzieżowego zespołu tanecznego z GOK „Sokół”
15:30 – 16:00 - koncert BARTKA WRONY
16:00 – 16:30 - GRUPA ARTYSTYCZNA ERATO z Poznania – pokazy tanecznych grup dziecięcych
16:30 – 16:50 - BYŁY SOBIE CLOWNY TRZY, widowisko dla najmłodszych
16:50 – 17:10 - TORT ORKIESTROWY HARCERSKIEJ FERAJNY
17:10 – 17:20 - koncert zespołu LA SPERANZA z Gimnazjum w Czerwonaku
17:20 – 17:30 - koncert zespołu PINK SUNSHINE z GOK „Sokół”
17:30 – 17:50 - pokaz KARATE Poznańskiego Klubu Okinawa Shorin-Ryu Kyudokan Karate. W programie prezentacja sztuki walki bronią: bo (kij o dł. ok. 180 cm), sai (metalowe trójzęby), tonfa (pałka z poprzecznym uchwytem) oraz nunchaku. Ponadto sportowcy zaprezentują typowe dla sportu jakim jest karate łamanie na lub własnym ciałem
17:50 – 18:10 - PRZEBOJE NIE TYLKO MARYLI RODOWICZ w wykonaniu Małgorzaty Kościelniak, Kingi Kwiatkowskiej i Mai Maćkowiak z GOK „Sokół”
18:10 – 18:30 - spotkanie ze sportowcem
18:30 – 18:45 - koncert zespołu MAD HATTER, laureata nagrody głównej Przeglądu Zespołów Rockowych Dobre Rockowania 2008
18:45 – 19:00 - koncert Niny Waszak z GOK „Sokół”, laureatki Międzynarodowego Festiwalu „La Skarpa Italiana”
19:00 – 20:00 - zakończenie XVII finału w stylu country czyli koncert zespołu THE MADALAY
20:00 - ŚWIATEŁKO DO NIEBA czyli pokaz sztucznych ogni na boisku vis a vis CRKF Akwen

W godzinach 15.00-18.00 LEKARZE Z MŁODEJ FARMACJI i IFMSA BĘDĄ WYKONYWAĆ BEZPŁATNE BADANIA: oznaczanie poziomu glukozy we krwi, określenie BMI i WHR, pomiar procentowej zawartości tkanki tłuszczowej, spirometria, pomiar ciśnienia krwi, porady dotyczące nałogu nikotynowego, zdrowego trybu życia i stylu odżywiania. (

Przez cały HARCERSKA FERAJNA zaprasza na gorący posiłek i inne smakołyki na parking przed halą sportową.

  13-latek zabity przez policjanta

Jestem przerazony i bezradny. Zginelo dziecko. I to jest fakt. Stalo sie to
na skutek interwencji policyjnej. To takze jest fakt. Tych bardziej
szczegolowych, prawdziwych, obiektwnych nie znamy. Zagubily sie w zadymie
slupskiej.
Mam tam przyjaciol, z ktorymi jezdze na ryby. Tez poszli na demonstracje, z
ktorej uciekli z podobna do mojej bezradnoscia. Nie przed szalikowcami
uciekali, nie przed policja, ale przed straszliwym napieciem, jakie zawislo
miedzy dwoma totalnie sfrustrowanymi srodowiskami.
W sluchawce telefonu uslyszalem, że mieli wrazenie, ze oto tluka sie dwie
subkultury, dwa gangi rodem z Soho czy Harlemu - nie subkultura ze strozami
porzadku, ale bydlo z bydlem.
Moi slupscy przyjaciele byc moze takze poszli droga tych wszystkich, dla
ktorych smierc dziecka spowodowana - nieumyslnie przeciez - przez
policjanta, stala sie przyczynkiem do kolejnych uogolnien, generalizacji.
Cale szczescie, ze slychac tu i owdzie glosy o koniecznosci "thatcheryzacji"
kibicow (i organizatorow imprez, a wiec kluby) i nauczenia policji, ze bije
sie i strzela do przestepcow. Bez wzgledu zreszta na ich wiek.
Policja dostala ostatnio drewniane palki sluzbowe typu tonfa. To taka oblana
plastikiem pala z bocznym uchwytem. Mozna nia zabic.
Ktos, kto bije taka pala dzieciaka - uciekajacego zreszta - jest psychopata.
Wewnetrzny przepis pozwala nia tluc wylacznie po miejscach umiesnionych.
Policyjni profesjonalisci - poza protokolem, rzecz jasna - radza walic po
piszczelach, bo to odbiera najbardziej agresywnym chec do jakiegokolwiek
oporu. Ale nikt nie tlucze nia po glowie - to tak jakby strzelić, powiedzial
mi podczas zbierania materialow o warszawskim batalionie interwencyjnym
jeden z funkcjonariuszy.
I wlasnie - czym gliniarz ze Slupska bil Przemka Czaje... Nigdzie nie
znalazlem takiej informacji. Czy byla to gumowa paleczka z piosenki
Rosiewicza o radarowcach, czy palka sluzbowa typu tonfa...
Kiedy dzis zadzwonilem do czynnikow oficjalnych powiedziano mi, ze juz teraz
jest to tajemnica sledztwa. Byc moze tak, a byc moze nikt w prokuraturze nie
zadal sobie tego pytania. Gdyby to byla palka gumowa, to mozna byloby mowic
o nieumyslnym spowodowaniu smierci. Jesli jednak choc raz dzieciak zostal
uderzony w glowe palka drewniana, to przeciez ten duzy pan policjant
wiedziec musial, co mozna czyms takim zrobic. Zamiar stanowi o zbrodni -
nawet jesli Przemek zabil sie o slup.
A slupskie zamieszki, coz, byc moze moi znajomi mieli racje - pobily sie
dwie subkultury.

Pozdrawiam
Jacek Jozwiak

http://friko2.onet.pl/wa/muskie/
http://free.polbox.pl/p/pike


| Wszystkich zainteresowanych sprawa smierci 13-letniego Przemka Czaji ze
| Slupska zapraszam do zapoznania sie z zawartoscia serwisu:

Juz widze ta "praworzadnosc"  pod rzadami koalicji
AW"S" - UW.  Uginanie sie pod presja mlodocianych
lobuzow wznoszacych do gory rece ze srodkowym
paluchem wyprezonym na bacznosc, stojacym
"najwyzej" posrod symboli  wszechswiatowego nihilizmu,
nowozytnych Hunow, demolujacych urzedy, siejacych
zamet spustoszenie, majacych za nic wszelkie normy
cywilizacyjne.
Czy mozna sie spodziewac innej reakcji ze strony
reprezentanta tej gnilnej ideologii?

| http://ikki.com.pl/jarecki/slupsk/

| Pozdrowienia

| --

| ---------------------------------------------
| |      http://www.jarecki.ikki.com.pl/      |
| ---------------------------------------------
|        W wieczorowym stroju i w bialym krawacie nawet makler
|        gieldowy moze zdobyc reputacje czlowieka cywilizowanego.
|                                  Oscar Wilde

--
Przyjaciel Ludu
  Tonfa


Tonfa - rodzaj broni obuchowej, pałki z poprzecznym uchwytem z boku, cechujący się dużą wszechstronnością i łatwością użycia, używany tradycyjnie we wschodnich sztukach walki, obecnie wprowadzony do wyposażenia jednostek policji i pracowników ochrony .

Historia

Pierwsze informacje o użyciu tonfy sięgają XVII wieku i pochodzą z Okinawy. Pierwowzorem tego oryginalnego przyrządu był zwykły drewniany uchwyt mocowany w otworze w kamieniu młyńskim do mielenia ziarna. Z czasem do treningu zaczęto używać wyprofilowane z drzewa dębowego 45 cm bronie. W okinawańskim Kobudo stosuje się dwie tonfy, gdzie jedna zazwyczaj służy do blokowania, a druga do atakowania. Inne sztuki walki zaadaptowały techniki tonfy w ramach swoich technik, modyfikując je. W Viet Vo Dao odpowiednik tonfy nosi nazwę Moc Can. Techniki podstawowe niewiele różnią się od pierwowzoru, inne natomiast są kata i taktyka walki. Uniwersalność tonfy została wykorzystana w policji. Zresztą kilka tradycyjnych broni znalazło zastosowanie w pracy służb mundurowych m.in. tambo, yawara. Tonfa, której używa się obecnie w służbach mundurowych różni się od swojego pierwowzoru wielkością, ciężarem oraz tym, że w prewencji stosuje się tylko jeden przyrząd. Tak więc taktyką walki i niektórymi technikami różnią się od siebie.

Techniki użycia.

Tonfa może być używana zarówno w obronie jak i w ataku. Poprawnie trzymana jest niezastąpiona do blokowania nawet bardzo mocnych uderzeń, inny chwyt umożliwia obezwładnienie napastnika uzbrojonego np. w nóż, opracowano wiele chwytów obezwładniających, tzw. "dźwigni" powszechnie wykorzystywanych przez służby mundurowe. W ataku tonfą można uderzać na różne sposoby lub kłuć.

Łatwość

Garda jest naturalna, poruszanie się łatwe, oparte na odruchach, łatwo przyswajalne przez osoby nie ćwiczące sztuk walki.

Efektywność

Ćwiczący musi być od razu efektywny w realnej walce: na ulicy, efektywność jest ważniejsza niż estetyka.

Bezpieczeństwo

Należy trzymać odpowiednią gardę i przemieszczać się w czasie blokowania. Nawet podczas bójki uderzenia nie dosięgną punktów witalnych bez naruszenia fizycznej integralności atakującego.

Etyczność (deontologia)

Celem technik nie jest zabicie przeciwnika, ale jego kontrola na ziemi i neutralizacja. Naucza się respektowania prawa w samoobronie i etyki zawodowej.

Tonfę ze względu na swoją budowę można używać na kilka sposobów: uderzenia trzema końcami, dźwignię czy duszenia poprzez naciski przyrządem. Ogólnie posługiwanie się tonfą policyjną można podzielić na kilka grup technik

* pchnięcia
* techniki zamachowe
* techniki blokowania
* techniki interwencyjne (dźwignie, duszenia, trzymania)
* obrony przed chwytami
* obrony przed uderzeniami.

Współcześnie sztukę walki tonfą ćwiczy się w ramach treningu uzupełniającego w karate, oraz jako jedno z podstawowych narzędzi kobudo.

źródło: wikipedia.org

  Kanion Psów: Kompendium walki kontaktowej do Neuroshimy 1.0
No i jest. Nie wiem jak bardzo starcia ręczno-łupane zmieniły się od czasów tradycyjnej jedynki, ale mam nadzieję że tekst przyda się tym, którzy tak jak ja są ubodzy we wszelkie suplementy. A może i kogoś zainspiruje.
Więc do boju i nie krytykujcie zbyt mocno.

[b]Kanion Psów[/b]
______________

[i]Michael Gulga z Osady kamienia szedł dziarskim krokiem przez kanion. Za nim dreptało kilkadziesiąt kobiet w różnym wieku - każda niosła pojemnik na wodę, większość z plastiku lub wydrążonych tykw. Jednak on sam nie niósł żadnego pojemnika, był wojownikiem, który otrzymał zaszczyt Walki o Wodę, odwiecznego rytuału z Kanionu. Michael niósł dobrze naostrzony miecz, omotany w skórki, na plecach zaś tarczę. Był jednym z lepszych wojowników osady, a że już drugi dzień pod rząd wygrywali Woojańczycy w końcu wysłano jego. Słońce jeszcze nie pokazało się nad horyzontem, nocny chłód miast dawać orzeźwienie rozlewał się po mięśniach odrętwiającą falą.
Tamci już czekali. Kilkadziesiąt kobiet, mniejszych i drobniejszych niż te z jego osady czekały. Nikt nie pogwałcił tradycji, obie grupy kobiet czekały na przebieg Walki o Wodę. Woojańczycy wiedzieli równie dobrze jak Gulga że źródło wyschnie, gdyby ktoś wczesniej z niego zaczerpnął..
Jak nakazywał zwyczaj Michel stanął przy źródle i zawołał:
- Waaaaaaa! Waaa! Jam jest Michael z Gulga! Przybyłem po Wodę! Waaaaaa! Kto chce mi przeszkodzić?!
Grupka kobiet rozstąpiła się, odsłaniając jego przeciwnika. Łysy męźczyzna o skośnych oczach był o głowę niższy od Michaela, ubrany był tylko w przepaskę, ciało lśniło natarte tłuszczem. W ręku trzymał zwój łańcucha. W porównaniu do wysokiego i silnego Gulgi, zbrojnego w miecz i tarczę wyglądał śmiesznie, jednak wojownik nie dał się zwieść. Poznał przeciwnika. W przeszłości otrzymał od niego niejedną bliznę.
- Waaaa! Waaaa! Jestem Xiun-Xian, Mistrz Żelaznego Bicza! Woda jest moja! -
- Waaaa! Niechaj więc rozstrzygnie walka! Waaaa! Niech krew nasyci ducha żródła! -
Michael obnażył miecz i chwycił tarczę. Lekko skulony ruszył na swego przeciwnika. Długo mierzyli się oczami krążąc wokół siebie, aż nagle Gulga krzyknął i zaszrżował. W tym samym momencie łańcuch z ostrzem na końcu wystrzelił mu na spotkanie, szybko jak ogon skorpiona...[/i]

______________

Gdzieś w hegemonii, daleko od wszelkich innych cywilizowanych terenów lezy Kanion Psów. Jest dość długi, na samym jego środku leży zaś szczelina, wypełniona wybijającą z pod ziemi wodą. Na obu krańcach Kanionu Psów leżą zaś osady, dość spore i dobrze prosperujące, mimo że mało kto o nich słyszał. Z jednego prostego powodu: Mieszkańcy obu nienawidzą się wzajemnie, ba, wręcz elementem religii obu osad jest nienawiść do tej drugiej. Nikt już nie pamięta, jak długo te osady waczą między sobą. Wiadomym jest jednak że jeśli wieśniak z Kanionu Psów pojawi się w badziej cywilizowanych terenach nie należy go denerwować. Dolina psów nie ma może wspaniałych pukawek i bunkra z amunicją, rodzą się tam za to najwspanialsi mistrzowie oręża, jacy chodzili po hegemonii, zahartowani w codziennych morderczych treningach i nieco rzadszych, krwawych walkach.
Jak to się stało, że do tej pory nie powyżynali się nawzajem? Jest to zasługą zwyczajów panujących w Dolinie Psów. Jeden z nich jest prostym przykładem. Co rano do źródła wody udają się kobiety z obu osad, eskortowane przez pojedyńczego wojownika. Gdy przybędą na miejsce, jeden wojownik rzuca wyzwanie drugiemu, i obaj walczą o źródło. Kobiety eskortowane przez zwycięzcę mogą napełnić pojemniki wodą, te zaś które przybyły z przegranym, zabierają do domu jedynie puste baniaki i nieprzytomnego (zazwyczaj) lub martwego (też się zdarza) obrońcę.
______________

[b]Miasto Słońca i Księżyca[/b]
Wykuta w skale, w ścianach kanionu przedziwna kombinacja ścieżek i jaskiń, do czego dokłada się mnóstwo lin, drabin sznurowych i temu podobnych. Najgłębsza z tych jaskiń położona jest głęboko pod powierzchnią ziemi, strzeżona przez kilka pułapek i labirynt. W niej aktualny Mistrz, zawsze noszący miano Mistrza Woo naucza wybranych uczniów. Miastem Słońca i Książyca rządzi rada starszych składająca się z osób, które przekroczyły sześćdziesiąt lat. Szacunek dla starszych jest niezwykle silny w tym społeczeństwie. Osada ma wiele jaskiń, w których uprawia się kilka odmian jadalnych grzybów, na pożywce z odchodów i ciał zmarłych wioski.
W osadzie silna jest wiara w Siedem Duchów, które opiekują się osadą. Kapłani wierzą jednak, iż siódmy z duchów został wykradziony przez Osadę Kamienia.
Cecha Pochodzenia, Jak w hegemonii, ale zamiast "Wiesz, zjadłem własnego psa" do wyboru:
[b]Uczeń Mistrza Woo[/b]
Dzikus z kanionu psów to chodząca maszynka do okładania swoich wrogów. Nieważne jak dobry jest jego przeciwnik, on i tak będzie lepszy. W walce dysponujesz dodatkowym, czwartym segmentem, który możesz wykorzystać wyłącznie do walki kontaktowej.

[b]BROŃ Z MIASTA SŁOŃCA I KSIĘŻYCA[/b]
Mieszkańcy miasta używają wielu broni, poniżej zaś przedstawiamy te charakterystyczne właśnie dla nich.
[cytat]Żelazny Bicz
Akcje: Atak 1, Obrona 3
Obrażenia: Lekkie
Zasięg, Wyważony, Nieprzewidywalny, Oplątujący, Ekspercki, Dwuręczny, Ostry
Łańcuch w użyciu widział każdy, ty pewnie też. Ale to co tu widzisz, nazywa się żelaznym biczem. Ba, pewnie że możesz używać tego jako łańcucha, ale nie do tego to służy. Spójrz, na końcu jest ostrze. Jak trafisz na mistrza, będzie potrafił poderżnąć ci nim gardło. Albo wbić w serce czy dłoń. A wszystko to nie zbliżając się do ciebie na mniej niż pięć kroków. Albo przeciwnie, używając ciężarka z drugiej strony łańcucha oplątać cię i unieruchonić. Tym niemniej nie jest to broń dla nowicjusza.[/cytat]
[cytat]Obręcze
Akcje: Atak 1, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Egzotyczne, Ekspercki, Podwójny, Miotany, Ostry, Rozbrajające, Słabe przebicie
To nie jest zabawka, mimo że tak wygląda. Krawędzie tych obręczy są ostre jak brzytwy, widzisz uchwyty, dodatkowo chronione z przodu? Dzięki tym zabawkom można dość łatwo ciąć przeciwnika, albo uwięzić jego broń. Bez problemu możesz też nimi rzucić i zaskoczyć wroga atakiem z dystansu. Wszechstronna broń, a przy tym elegancka.[/cytat]
[cytat]Kama
Akcje: Atak 2, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Ostry, Słabe przebicie.
To jest sierp. Może nie taki zwyczajny, zobacz. Zdziwiony? Ostrze łatwo się składa, jak scyzoryk. I rękojeści odpowiednio dłuższe. Jeśli chcesz nosić przy sobie coś niepozornego i groźnego, kama jest dobrym wyborem.[/cytat]
[cytat]Miękka Szabla
Akcje: Atak 2, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Szerokie rany, Bardzo ostra, Słabe przebicie
Szabla jaka jest każdy widzi. Ta tutaj, widzisz ma szerokie ostrze... ha! Wcale nie jest ciężkie! Widzicz? Lekkie jak piórko! To dla tego że jest cienkie jak blacha - i bardzo sprężyste. Nie próbuj nią parować, do tego nijak się nie nadaje. Ani uderzać w coś twardego. Ale ciało tnie pięknie i w tym własnie celu należy ją wykorzystywać.[/cytat]
[cytat]Katana
Akcje: Atak 2, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Dobrze wyważona, Szerokie rany, Cholernie Ostra, Dwuręczna
Widziałeś kiedyś coś takiego? No pewnie że to szabla. Ale to tak jakbyś sig sauera nazwał pistoletem. To jest dzieło. Takie miecze są kute przez długie tygodnie, nawet miesiące. Ale jak już jest to zakończone, spokojnie rozetniesz nią rękę na pół. A poza tym sama klasa - lekka, świetnie słucha się ręki i ostra jak brzytwa. Tylko uważaj na podróbki! Łatwo poznać po cenie - prawdziwej nie kupisz za mniej niż samóchód. [/cytat]
[cytat]NinjaTo
Akcje: Atak 2, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Wyważona, Cholernie Ostra
Podobna prawda? Nie to nie podróbka. To jest krótka i prosta katana, wymaga mniej pracy i jest mniej elegancka. Ale za to jest dużo poręczniejsza od pierwowzoru, podobno setki lat temu chętnie korzystali z niej zabójcy. [/cytat]
[cytat]Miecze Haki
Akcje: Atak 2, Obrona 1
Obrażenia: Ciężkie
Egzotyczne, Bardzo źle wyważony, Obalający, Podwójny, Rozbrajający, Ostre, Przebijające
To ci dopiero groteskowa broń. Posługiwanie się nią jest niezwykle trudne, ale za to oferuje szermierzowi całą gamę technik, których za nic nie wykonałbyś zwykłym mieczem. Miej się na baczności jak spotkasz władającego nimi wojownika.[/cytat]
[cytat]Nunchaku
Akcje: Atak 1, Obrona 2
Obrażenia: Lekkie
Nieprzewidywalny, Ekspercki
Oto przyczyna rozbitych nosów wielu bandziorów. Niezbyt poręczne narzędzie w rękach nowicjusza, zmienia się w paskudny oręż w ręku mistrza. Na pewno widziałeś jak się tego używa w jakimś z działających kin. Jeśli tak, to wiedz że nauczenie się tego nie przyjdzie ci łatwo.[/cytat]
[cytat]Naginata
Akcje: Atak 3, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Wspaniale wyważona, Dwuręczna, Cholernie ostra
Właściwie jest to włócznia, acz o długim ostrzu, raczej przeznaczonym do cięcia niż kłucia. I świetnie się w tym sprawdza. Niestety, jak wszystkie tak długie bronie, jest też raczej nieporęczna w transporcie.[/cytat]
[cytat]Potrójny Cep
Akcje: Atak 1, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Egzotyczny, Wyważony, Nieprzewidywalny, Ekspercki, Dwuręczny
Nawet nie będę ukrywał, że wiem jak się tym włada. Wygląda dziwnie, ale są tacy, co potrafią zrobić cuda przy pomocy czegoś takiego. Widziałem na własne oczy w Dolinie Psów i na arenie. Ale ja się tego nie dotknę, wolę zwykły kawał stali.[/cytat]
[cytat]Tonfa
Akcje: Atak 2, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Wyważona, Ekspercka
Tej pałki nie trzyma się tak, tylko tak. Dziwnie nie? Ale to dlatego że się nie znasz, odpowiednio wyszkolony wojownik potrafi świetnie wykorzystać ten oręż. Dawno temu korzystała z tego policja, pewnie nie raz widziałeś taką czarną. Ta którą trzymasz w ręku jest tradycyjna, drewniana, łatwo taką zrobić i potem użyć. Kiedyś w potrzebie robili takie z osiek wozów.[/cytat]
[cytat]Żelazny Kij
Akcje: Atak 2, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Ciężki, Wyważony, Obalający, Dwuręczny
Nie wygląda groźnie? No to łap... aaa zaskoczony? Ten kij waży swoje, a to dlatego że jest wykonany z metalu. Służy do łamania kości, nie podpierania się podczas wojaży. Mało kto takiego używa, gdyż wymaga to dużej siły, ale wierz mi, są jeszcze cięższe. Słyszałem że jeden z wojowników z Kanionu Psów macha kijem ważącym sześdziesiąt funtów...[/cytat]
­­­­­­­­­­­­­­­____________________________

[b]OSADA KAMIENIA[/b]
Wiele domów wybudowanych w stylu pueblo, ogrodzonych dość wysokim murem. Na środku jest dość spory plac, na którym odbywają się treningi oraz pokryty krwawymi zaciekami ołtarz. Największa budowla to tak zwany Dom Honoru, siedziba Króla-Kapłana i jego pięciu doradców zwanych Pięściami. Każdy z Królów-Kapłanów jest wybierany na drodze pojedynku, każdy też przyjmuje miano Teuton. Obecnie panijący Teuton XXVII jest postawnym, dwumetrowym mężczyzną, mistrzem w posługiwaniem się włócznią i toporem, jak do tej pory nikt go nie zrzucił z tronu. Zwyczaje panujące w Osadzie kamienia są iście spartańskie: Ułomne dzieci się zabija, Chłopcy od małego uczeni są posłuszeństwa i walki, w surowych warunkach i dyscyplinie. Wszelkie spory rozstrzyga się orężnie przed ołtarzem Krwawego Gulgena, boga wojny, przy czym o wyborze broni decyduje wyciągnięcie kamiennej kuli z dzbana. Ludzie w osadzie kamienia hodują kozłaki, miejscową odmianę kóz, odporną na głód i pragnienie, ale parają się też polowaniem i zbiecactwem. Zmarłych składa się w całopalnej ofierze Gulgenowi, chyba że nie umarli w walce. Często cięzko chory czy stary rzuca komuś wyzwanie, byle by dostapić tego zaszczytu.
Cecha Pochodzenia, Jak dla Hegemonii, ale zamiast "Wiesz zjadłem złasnego psa" można wybrać"
[b]Siła Gulgena[/b]. Twarda selekcja i długotrwałe, mordercze treningi sprawiają iż Mieszkańcy osady kamienia są twardzi jak głazy. Lekkie rany zadane bronią nie-palną nie robią na nich wrażenia. Zignoruj minusy do testów.

[b]BROŃ Z OSADY KAMIENIA[/b]
Gulga używają oczywiście wielu innych broni, tu opisane te najbardziej dla nich charakterystyczne.
[cytat]Topór Dwuręczny
Akcje: Atak 3, Obrona 3
Obrażenia: Ciężkie
Bardzo źle wyważony, Ciężki, Przebijający, Obalający, Dwuręczny, Ostry
To jest zabawka dla prawdziwych twardzieli chłopcze. Widzisz to ostrze? możesz się w nim przejrzeć jak w lustrze, takie szerokie. Uwierz mi, ten kawał żelaza zatrzyma nawet gangera z jego motorem włącznie, zwykły pieszy to dla niego fraszka. Ale aby nim robić, musisz być silny jak tur. Takie chuchro jak ty lepiej niech używa noży, więc zostaw go i wybierzemy Ci coś innego.[/cytat]
[cytat]Nadziak
Akcje: Atak 2, Obrona 2
Obrażenia: Lekkie
Cholernie Ostry, Przebijający
Paskudnie wygląda nie? Niby jak młot z dużym kolcem. Ten kolec, to całe sedno tej broni. Zrobioną ją specjalnie do dziurawienia z dużą siłą rzeczy, które normalnie przedziurawić się nie dają. Czaszki aligatora-mutka na przykład. Albo pancerza maszyny molocha. Te blachy, co je noszą czasem różni tacy nie stanową żadnej przeszkody dla nadziaka. Masz tu napierśnik, załóż, pokażę ci... nie chcesz? no dobra, żartowałem.[/cytat]
[cytat]Miecz Półtoraręczny
Akcje: Atak 2, Obrona 2
Obrażenia: Ciężkie
Niewyważony, Szerokie rany, Ekspercki, Ostry
Co że niby pokazywałem ci już miecz? No to weź go do ręki. Cięższy nie? I nieco dłuższy. To jest półtoraręczny miecz, pieszczotliwie zwany bastardem. Nie wywijaj nim jasna cholera! To nie jest zabawka dla takich jak ty, utniesz sobie coś raczej. Jak kiedyś mi pokażesz że potrafisz używać normalnego ostrza możemy spróbować z tym.[/cytat]
[cytat]Miecz dwuręczny
Akcje: Atak 3, Obrona 2
Obrażenia: Ciężkie
Bardzo źle wyważony, Szerokie rany, Dwuręczny, Ostry
Teraz o pomyłce nie ma mowy prawda? Ten miecz jest wysoki ja ja, co oznacza że ciebie przewyższa o dłoń. Właściwie poza arenami i Doliną Psów nie spotkasz czegoś takiego, zbyt nieporęczne bydle. Ale skuteczne, to trzeba mu przyznać. Widzę że oczy ci się błyszczą? Nic z tego to też nie dla ciebie...[/cytat]
[cytat]Morgenstern
Akcje: Atak 1, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Nieprzewidywalny, Przebijający, Bardzo ostry, Ekspercki
Tej zabawki nawet nie dostaniesz do ręki. Tym posługują się zawodowcy, nie tacy dyletanci. Wydzisz tę kolczastą kulę na łańcuchu? To zrobi miazgę z każdego, także z tarcz czy pancerzy, ale jak nie będziesz wiedział co robisz, sam rozbijesz czaszkę sobie albo kumplowi. [/quote]
[cytat]Rapier
Akcje: Atak 2, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Dobrze wyważony, Bardzo ostry
To ostrze to coś w sam raz dla takiego chuchra jak ty. Weź do ręki... poręczny nie? i do tego ostry. Rękojeść jest chroniona, aby nikt ci paluszków nie pociął. Dawno temu używano takich do pojedynków, w Federacji Appallachów dalej tak robią. [/quote]
[cytat]Tarcza
Akcje: Atak 3, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Parujaca
Trzymaj. Od razu czujemy się bezpieczniej i o to chodzi. Tarcze zrobiono po to, aby się nimi zasłaniać przed ciosami. Tak, może zatrzymać kulę, ale tylko te z pukawek dla dam rozumiesz? Za to z mieczem, czy toporem poradzi sobie doskonale.[/cytat]
[cytat]Glewia
Akcje: Atak 3, Obrona 3
Obrażenia: Ciężkie
Wyważona, Dwuręczna, Ostra, Ciężka, Obalająca
Wygląda jak włócznia nie? Prawie. Prawie zaś czyni dużą róznicę. Ktoś wpadł na pomysł, aby ostrze włóczni powiększyć, dać jej krawędź tnącą i kilka haków. To co wyszło wygląda tak paskudnie, jak to jest w rzeczywistości. Bez problemu ściągniesz nią gangera z motoru czy indiańca z konia. Zakłujesz alahamę czy zgruchoczesz łowcę. Ale nosić ze sobą to ciężke cholerstwo to mordęga.[/cytat]

[b]BROŃ BIAŁA, WSZĘDZIE UŻYWANA[/b]
Tę broń mozna spotkać w każdych rękach. Część na pewno będzie szeroko używana w kanionie psów, a części nigdy tu nie widziano.

[cytat]Nóż
Akcje: Atak 1, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Ostry
Na pewno już gdzieś to widziałeś. Ba, na pewno sam takowy posiadasz. Kawałek naostrzonej stali jest chyba najbardziej praktycznym narzędziem, jakie można spotkać. Oberdzesz nim za skóry zwierza. Ukroisz chleb. Otworzysz puszkę. W razie potrzeby wypatroszysz przeciwnika. Nóż posiada niemal każdy i nie bez powodu.[/cytat]
[cytat]Nóż Bojowy
Akcje: Atak 1, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Bardzo ostry, Miotany
To chłopie jest porządny nóż z wyśmienitej stali, robota jeszcze sprzed wojny - a widzisz? nawet plamki rdzy, a ostry jak żyleta. I ma taki być, bo zrobiono go do patroszenia ludzi. Na różne sposoby, możesz sobie nim nawet rzucić. Rzecz jasna nadal nadaje się do bardziej przyziemnych celów, ale w patroszeniu jest najlepszy.[/cytat]
[cytat]Maczeta
Akcje: Atak 2, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Szerokie rany, Źle wyważona, Ostra
Ciekawe, że im dalej na południe, tym popularniejsze jest to narzędzie. W Miami niemal każdy je nosi. To jest chłopie nóż, którym bez problemu odrąbiesz łapę swojemu oponentowi. Nie jest może specjalnie poręczny ani precyzyjny, ale stworzono go do karczowania dżungli, choć było to w czasach kiedy dżungla się jeszcze nie potrafiła oddać...[/cytat]
[cytat]Bicz
Akcje: Atak 2, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Zasięg, Wyważony, Nieprzewidywalny, Miękki, Oplątujący
Zazwyczaj używany do poganiania bydła, wliczając niewolników, w ręku sprawnego biczownika przerodzi się w groźną broń. Nie wierzysz? Poczekaj aż trafisz na takiego delikwenta. Zanim zacznie się jakakolwiek walka, będziesz miał już kilka szerokich pręg przez całe ciało, krwawiące czoło, a na koniec zostaniesz spętani i obalony. [/cytat]
[cytat]Miecz
Akcje: Atak 2, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Wyważony, Szerokie rany, Ostry
To chłopie nie jest nóż. To nawet nie jest maczeta. To jest miecz. W przeciwnieństwie do poprzednich ostrzy sotał stworzony tylko w jednym celu: Do zabijania wrogów. Sprawdzał się w tym na długo przed tym, zanim ludzie pomyśleli nawet o kulach i prochu, ba gdzieniegdzie był otaczany nawet nabożną czcią i szacunkiem, był symbolem statusu. Dzisiaj oczywiście wszyscy zapomnieli o takich dyrdymałach, ale wierz mi, w patroszeniu wrogów sprawdza się doskonale.[/cytat]
[cytat]Topór
Akcje: Atak 2, Obrona 3
Obrażenia: Ciężkie
Źle wyważony, Ciężki, Przebijający, Ostra, Miotana
To chłopie jest topór. Lub siekiera, jeśli wolisz, ale wy, wieśniaki z teksasu nie odróżnicie siekiery od topora. Na pewno też nie nazwiecie tego bronią. A szkoda, bo przejedź się kiedyś na jakąś arenę w hegemoni, zobaczysz co takie narządzie potrafi zrobić z przeciwnikiem. Na takie rany, chłopcze plaster już nie pomoże.[/cytat]
[cytat]Szabla
Akcje: Atak 2, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Dobrze wyważona, Kawaleryjska, Ostra
Ten zakrzywiony miecz zwie się szablą, w federacji appallachów jest to do dziś coś, z czym tamtejsza szlachta się nie rozstaje. Wspaniale nadaje się ro rozrąbywania głów z wysokości siodła, dobrze się też sprawdza na ziemi. Można znaleźć sporo egzemplarzy sprzed wojny, sporo wykonano po.[/cytat]
[cytat]Włócznia
Akcje: Atak 3, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Wspaniale wyważona, Dwuręczna, Miotana, Ostra, Kawaleryjska
Ta broń jest stara jak świat. Wykonać ją można z niemal wszystkiego, bylebyś miał kawał kija pod ręką. Widziałem już kamienne, żelazne, kościane, ba nawet z samego drzewa utwardzonego w ognisku. Ale ta, którą trzymam to porządna stalowa broń, świetna do polowań i walki. Może trochę duża i nieporęczna, ale jak będziesz miał kłopoty zaraz ją docenisz.[/cytat]
[cytat]Krótka Włócznia
Akcje: Atak 2, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Wyważona, Miotana, Ostra
To też jest włócznia, ale jak widzisz jest kilka różnic. Możesz ją spokojnie manewrować jedną ręką... widzisz w taki sposób. Możesz spokojnie w drugą ręką wziąść tarczę, lub pistolet. Dużo wygodniej się też nią rzuca. No i targanie jej ze sobą jest dużo łatwiejsze.[/cytat]
[cytat]Pałka
Akcje: Atak 2, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Wyważona
Gdy sytuacja staje się kiepska, zawsze warto chwycić za coś takiego. Takie przedłużenie ręki zawsze świetnie się sprawdza w bójkach, a i walce na śmierć i życie może ocalić ci skórę. Ale nadal jest to prosta i średnio skuteczna broń.[/cytat]
[cytat]Kolczata pałka
Akcje: Atak 2, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Wyważona, Ostra
Jeśli głupia pałkę nabijesz gwoździami otrzymasz najprostszą broń pod słońcem, i do tego całkiem skuteczną. Całe tabuny oprychów wszelkiej maści używa takiego sprzętu, w Żelaznym gangu jest równie powszechna co złamany nos. Wystarczy kij i kilka gwoździ, czy kawałek drutu kolczastego - a już jesteś uzbrojony i niebezpieczny.[/cytat]
[cytat]Kij
Akcje: Atak 2, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Dobrze wyważony, Dwuręczny
Kij to prawdziwy przyjaciel podróżnika, niemal równie wszechstronny jak nóż. Poza walorami obronnymi jest świetną pomocą w czasie wędrówki po nierównym terenie, możesz wcisnąć go tam, gdzie nie ryzykuje się ręką czy wyciągnąć nim kumpla z bagna. Zobacz ilu podróżnych nosi to cholerstwo.[/cytat]
[cytat]Młot
Akcje: Atak 3, Obrona 3
Obrażenia: Ciężkie
Bardzo źle wyważony, Ciężki, Obalający, Dwuręczny
To jest młot. Na pewno kiedyś widziałeś takie urządzenie, albo jego mniejszego kolegę. Kiedyś używano tego do rozbijania betonowych ścian i wbijania kołków w ziemię. Dziś... no cóż, nadal wbijamy nim kołków w ziemię.[/cytat]
[cytat]Łańcuch
Akcje: Atak 2, Obrona 3
Obrażenia: Lekkie
Nieprzewidywalny, Słabe przebicie, Oplątująca
Gangerzy uwielbiają tę broń, pewnie dlatego że jest równie subtelna co oni. Co nie zmienia faktu że nie korzystają z niej tylko dlatego. Użyty w razie potrzeby łańcucj jest całkiem przyzwoitą - i łatwo dostępną bronią.[/cytat]
[cytat]Piła Łańcuchowa
Akcje: Atak 3, Obrona 3
Obrażenia: Ciężkie
Cholernie źle wyważona, Szerokie rany, Cholernie ostra, Paliwo
Tego kiedyś używało się do wyrębu lasów wiesz? Wiem że widziałeś to tylko na arenie, ale kiedyś mieliśmy lasy i tym ścinało się drzewa. Ma sporą wadę, mianowicie taką że bez prądu czy paliwa nie zadziała, poza tym jest absolutnie nieporęczna i ciężka, ale jak już trafisz to przeciwnik może tylko zająć się zbieraniem swoich flaków. Licz się tez z tym że będziesz cały we krwi i strzępkach ciała. Nie jest to subtelne narzędzie.[/cytat]
[cytat]Tomahawk
Akcje: Atak 2, Obrona 1
Obrażenia: Ciężkie
Żle wyważony, Miotany, Rozbijający zbroję, Ostry
Tego małego toporka uzywają niemal wszyscy czerwonoskórzy. Nie przeszkadza, jest praktyczny, można nim walczyć albo rzucać. Do wyboru. Indiańce lubia praktyczne zabawki.[/cytat]
[cytat]Gumowa Pałka
Akcje: Atak 1, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Wyważona, Miękka, Słabe przebicie
Zgrabna prawda? To co że miękka, cios tą zabaweczką naprawdę boli. Kiedyś chętnie wykorzystywano ją do przesłuchań, a gliniarze z połowy świata nosili takie przy sobie. Trzymaj tylko z dala od toksycznych środowisk bo się rozpuści.[/cytat]
[cytat]Składana Pałka
Akcje: Atak 1, Obrona 1
Obrażenia: Lekkie
Wyważona, Słabe przebicie
Fajnie się rozkłada nie? Wymyślono ją jakieś sto lat temu do obrony osobistej, teraz również sprawdza się w tym celu. Co prawda większość egzemplarzy nie działa już jak należy, ale spokojnie znajdą się i działające. [/cytat]
_________________________

CECHY BRONI

[cytat]

[b]Cholernie źle wyważona[/b]
30% karnych do testów ataku i obrony

[b]Bardzo źle Wyważona[/b]
Jak wyżej, ale 20%

[b]Źle Wyważona[/b]
Jak wyżej, ale 10%

[b]Wyważona[/b]
Bronią doskonale się walczy, 10% premii do ataku i obrony

[b]Dobrze Wyważona[/b]
Jak wyżej, ale 20%

[b]Wspaniale Wyważona[/b]
Jak wyżej, ale 30%
_________________________

[b]Ostra[/b]
Szansa na zadanie obrażenia krytycznego rośnie o 1

[b]Bardzo Ostra[/b]
Jak wyżej, ale o 2

[b]Cholernie Ostra[/b]
Jak wyżej, ale o 3
_________________________

[b]Szerokie Rany[/b]
Broń tnie szerzej, zadając obrażenia w aż dwie lokacje (np. po jednej lekkiej ranie w korpus i nogę). Jeśli zostanie dwa razy wylosowana ta sama, rana jest po prostu szersza, z tym samym efektem.

[b]Zasięg[/b]
Broń słuzy do walki wręcz, ale do testy ataku wykorzystuje się umiejętność rzucania.

[b]Ciężki[/b]
Nie mozna parować ciosów zadanych ciężką bronią... chyba że inną bronią ciężką.

[b]Obalający[/b]
Jeśli zadasz bronią obalającą obrażenia, a masz wyższą Budowę niż przeciwnik, dodatkowo powalasz go na ziemię.

[b]Nieprzewidywalność[/b]
Obrona przed orężem, jak i tym orężem jest zawsze trudniejsza o 20

[b]Przebijająca[/b]
Pancerze liczą się jak o 1 mniejsze.

[b]Miotany[/b]
Broń może służyć do rzucania, bez karnych modyfikatorów.

[b]Paliwo[/b]
Do zadziałania potrzebuje paliwa.

[b]Egzotyczna[/b]
Tej broni używa się korzystając z umiejętności "Broń Egzotyczna"

[b]Podwójna[/b]
Broń wykorzystywana wyłącznie jako para, po jednej w każdym ręku. Pojedyńczo traci 20% w testach.

[b]Miękka[/b]
Broń nie zadaje wyższych ran, nawet przy rzucie 1 na K20, a przy rzucie 15-20 nie zadaje ich wogóle.

[b]Oplątująca[/b]
Jeśli na kości trafienia wypadnie wynik 1-3 broń może oplątać ofiarę. Oplątany ma karę 80% do wszystkich akcji, dopóki się nie uwolni przeciętnym testem zręczności.

[b]Dwuręczna[/b]
Broń do wykorzystania oburącz

[b]Ekspercka[/b]
W ręku wojownika o umiejętności mniejszej od 4 ma karę 20% do rzutów, zaś w ręku mistrza (8+) premię 20%.

[b]Rozbrajająca[/b]
Władający nią może wykorzystywać sztuczkę Rozbrojenie, nawet jeśli jej nie posiada. Jeśli zaś tak - test staje się o stopień łatwiejszy

[b]Słabe przebicie[/b]
Pancerze liczą się jak o 1 wyższe w przypadku ran od tej broni.

[b]Parująca[/b]
Używając tej broni masz premię 20%, jeśli zdecydujesz się na obronę. Możesz wykorzystywać też broń w lewym ręku do parowania bez ujemnych modyfikatorów.

[b]Kawaleryjska[/b]
Premia 20% do szansy trafienia, jeśli broń uzywana jest z końskiego siodła
[/cytat]

[cytat]
[b]SZTUCZKI[/b]

[b]Mięśnie jak arbuzy[/b]
[i]Chcesz wpierdol knypie?
Spike, gladiator przed walką z Bobbym Nożownikiem[/i]
Wymagania: Budowa 17+
Możesz używać Budowy zamiast Charakteru w testach zastraszania

[b]Samuraj[/b]
[i]Była to kasta wojowników, z bardzo dawna, jeszcze sprzed wojny. Niezrównani byli w swej odwadze i kunszcie walki bronią.
Spec z Robinsons Groove, nauczający młodzież.[/i]
Wymagania: Sztuka Walki 6+
Możesz używać umiejętności Sztuki Walki do operowania bronią białą.

[b]Rzut Mieczem[/b]
[i]Nie uciekniesz...
Anonimowy gladiator, kończący walkę.[/i]
Wymagania: Rzucanie 5+, Broń biała 6+
Miecz w ręku wojownika otrzymuje dodatkowo cechę "Miotany", a szansa na trafienie krytyczne w rzucie rośnie dwukrotnie.

[b]Rozbrojenie[/b]
[i]Jeśli przeciwnik nie ma broni, a ty ją masz, to sprawa jest właściwie załatwiona, nie?
Hork, Gladiator[/i]
Wymagania: Zręczność 13+, Broń biała 5+
Bohater może trudnym testem broni białej wytrącić jednoręczną broń swojemu przeciwnikowi, ten broni się przed tym takim samym testem.

[b]Mistrz Płatnerz[/b]
[i]Wykuwanie ostrza to prawdziwa sztuka, zaczynająca się od doboru właściwych materiałów, przez przygotowania i żmudną obróbkę początkową, aż do ukształtowania i wykonywania ozdób. Wykucie broni, która przetrwa swojego właściciela to coś, co potrafią nieliczni.
kowal Kabayashi z hegemonii.[/i]
Wymagania: Rzemiosło/Płatnerstwo 7+
Mistrz płatnerz wykuwając broń może podwyższyć cechę Ostry lub Wyważony o stopień. Jeśli trzeba, podwyższy ją nawet do "Piekielnie Ostry" czy "Nieziemsko Wyważony"...

[b]Specjalny oręż[/b]
[i]Ta broń słucha mnie. Ja szepczę, a ona mi odpowiada. Jesteśmy jednością.
Ted "Blade" Smith, łowca nagród.[/i]
Wymagania: Rzemiosło/Płatnerstwo 11+
Płatnerz potrafi wykuć oręż, idealnie pasujący wagą, wyważeniem i rozmiarami do jednego szermierza. Szermierz władający orężem wykutym specjalnie dla niego ma premię 5% do testów za każdy swojej poziom umiejętności walki ponad 7.

[b]Szermierka[/b]
[i]Nie musisz machać całą ręką synu. Jeśli twe zdolności będą odpowiednie, broń będzie słuchać twych palców i nadgarstka...
Mistrz Woo do swego ucznia.[/i]
Wymagania: Zręczność 10+, Broń Biała 3+
Atak dwusegmentową bronią jednoręczną zajmuje zaledwie jeden segment.

[b]Finta[/b]
[i]Nie dasz mi rady gnoju, jestem lepszy od ciebie... aAAAA!!!
-anonimowy gladiator tuż przed śmiercią.[/i]
Wymagania: Spryt 12+, Broń biała 5+, Blef 4+.
Walkę na ostrza wygrywa się sprytem, nie siłą. Osoba znająca tę sztuczkę może używać Blefu, jako umiejętności wspomagającej w testach Broni białej.

[b]Leworęczny Szermierz[/b]
[i]Matula mówiła mi, że jako mańkut jestem naznaczony szatańskim znamieniem. Teraz wiem że miała rację.
Hork, Gladiator[/i]
Wymagania: Zręczność 15, Broń biała 7.
Możesz nie być oburęczny, ale opanowałeś walkę lewą ręką do perfekcji. Nie masz ujemnych modyfikatorów za używanie niewłaściej ręki w walce bronią białą, co więcej, większość twoich przeciwników skonfudowana takim stylem - a dokładnie karne 10% do testów obrony.

[b]Przerzut Bohuna[/b]
[i]Cios, parada, cios, parada, przerzut do drugiej ręki, cios - koniec walki. Tak to się robi w moich stronach.
baron Teo Rzeźnik z Federacji Apallachów.[/i]
Wymagania: Zręczność 15+, Zwinne palce 6+, Broń biała 8+
Bohater może przerzucić nagle broń z jednej ręki do drugiej, sprawiając że obrona tego ciosu stanie się niemal niemożliwa. (Test Cholernie trudny). Przeciwnik nabierze się na to góra raz w czasie walki.

[b]Bagnet na broń![/b]
Kiedy skończą się naboje, pozostaje tylko jedno...
Możesz używać połowy umiejętności "Karabin" jako umiejętności "Broń Biała" przy używaniu kolb i bagnetów.

[b]Mucha nie siada[/b]
[i]Słyszeliście kiedyś o szermierzu rozcinającym jabłka w locie? Pewnie! Natomiast o takim co rozcina lecącą muchę? Że niby bujam? No to patrz...
Ted "Blade" Smith, łowca nagród.[/i]
Wymagania: Percepcja 15+, Broń biała 12+
Much w tym świecie jest mnóstwo, gorzej z szermierzami potrafiącymi wyfiletować taką w locie. Jeśli szermierz zda cholernie trudny test broni białej dokona tej sztuki. Wtedy daruj sobie testy nerwów przed walką. Przeciwnik jest automatycznie zastraszony.

[b]Sztuka krzyżowa[/b]
[i]Machasz waść jak cepem!
Cytat z importowanego filmu sprzed wojny.[/i]
Wymagania: Zręczność 10+, Broń Biała 5+, Kondycja 4+
Szermierz doskonale opanował sztukę krzyżową. Walcząc mieczem, szablą lub tym podobnym narzędziem przeciw tak samo uzbrojonemu przeciwnikowi dostaje 20% premii do testów ataku.

[b]Sumotori[/b]
[i]Ja go walę po pysku i bebehach a on nic, kloc jeden, tylko stoi i stoi. Ale jak nagle nie gruchnie!
Połamaniec, napotkany gdzieś pod knajpą w Vegas.[/i]
Wymagania: Budowa 18+, Niezłomność 7+, Odporność na Ból 10+.
Skupiając swoje Chi na ciele, wojownik może uczynić je twardym i niewrażliwym. Kosztuje to dwie akcje, ale do twojej pierwszej akcji w przyszłej rundzie odejmij cały stopień od każdej rany zadanej pięścią lub tępym narzędziem, jaką otrzymasz.

[b]Tarczownik[/b]
[i]Niektórzy mówią że to niemodne i odbiera widowiskowość. Ja jednak lubię wygrywać, a tarcza pomaga mi jak cholera
John Świniak, gladiator z hegemonii.[/i]
Wymagania: Broń Biała 2+
Korzystając z tarczy masz 10% więcej do jej skuteczności w obronie.

[b]Cios Tarczą[/b]
[i]Ci którzy walczą ze mną po raz pierwszy, nie spodziewają się tego. Mało który walczy po raz drugi...
John Świniak, gladiator z hegemonii.[/i]
Wymagania: Budowa 13+, Broń Biała 4+
Twoja tarcza otrzymuje dodatkowo cechy: Obalający i Nieprzewidywalny (Tylko do ataku).

[b]Indiana Jones[/b]
[i]Był kiedyś taki koleś, biczem podobno cuda czynił. I w dodatku był specem, wyobrażasz sobie. Skąd wiem? Film widziałem w Vegas...
Anonimowy włóczęga[/i]
Wymagania: Zręczność 14+, Rzucanie 10+
Twój bicz jest jak dodatkowa dłoń: Możesz złapać nim niemal wszystko. Broń twojego wroga. Jego nogę. Szyję. Możesz też w każdej chwili oswobodzić chwyt. Wystarczy że zdasz trudny test Rzucania.

[b]Batożenie[/b]
[i]... a wtedy on wyciągnął bicz. Nie mineło dziesięć uderzeń serca, a bandzior leżał na ziemi kuląc się tylko przed ciosami.
Opowieść w knajpie, gdzieś w federacji.[/i]
Wymagania: Zręczność 12+, Kondycja 3+, Rzucanie 2+
Korzystając z bicza, możesz wykonac atak za jedną akcję, ale kosztem 10% kary do trafienia.

[b]Odbijanie strzał[/b]
[i]Przywitaj się ze stwórcą...Coo? Niee.. Aaaaaa!!!
Ostatnie słowa ofiary Teda Smitha.[/i]
Wymagania: Zręczność 13+, Percepcja 14+, Broń biała 12+
Potrafisz parować lecące w twoim kierunku strzały i bełty, wystarczy trudny test broni białej. Z pociskami nie próbuj. Serio. [/cytat]

  PASZW
Wymagania na poszczególna stopnie.

8 KYU

I. Ogólna sprawność
- Przewroty gimnastyczne w przód i tył.
- Pad w przód.
- Joga - 2 Asany.

II. Formy:
- Pozycje: jeźdźca, luku i strzały, tygrysa, kota, klepsydry, przyjęcie gardy, pozycja bokserska.
- Chan Shaolin Si - "smok" cz. 2
- Pszczynskie - "kula"

III. Techniki ręczne:
- Tsuki (proste), tygrys/ shutto/ sierpowe, techniki bokserskie.
- Bloki miekkie (wew. i zew.)

IV. Techniki nożne i podcięcia:
- Mae - geri (proste), yoko - geri (boczne), mawashi - geri, kłujące - strefa na kolano.
V. Technika i taktyka walki.
- Zejście z linii uderzenia (na zew. do wew. i w tył).
- Uwolnienie z uchwytu za nadgarstek i ramie.

VI. Teoria.
- Historia Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki.
- Historia Kung – fu - wiadomości ogólne

7 KYU

Powtórzenie programu na 8 Tjie.

I. Ogólna sprawność:
- Pad w tył i w bok.
- Joga - 4 Asany

II. Formy:
- Chan Shaolin Si - "smok" cz. 3.
- Pszczyńskie- "listek".

III. Techniki ręczne:
- Skorpion, bicz, lampart
- Bloki twarde (zew. i wew.)
- Bloki uzupełniające o techniki ręczne/ nożne i dzwignie.

IV. Techniki nozne:
- Mae - geri/ yoko - geri, kłujące (strefa od pasa w dół).

V. Technika i taktyka walki.
- Przechwyty i dzwignie na nadgarstek, łokieć i bark z wykorzystaniem technik ręcznych i nożnych.
- Wyjście z uchwytu za włosy.
- Obrona przed duszeniem (stosując uderzenia i dzwignię i pracę ciała).
- Dju-su - samoobrona (3 kombinacje).
- Zastosowanie ruchu aiki-jitsu w samoobronie np. zejście po kole.

VI. Teoria.
- Historia Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki.
- Etyka i moralność w sztukach walki.
- Socjologia - współpraca w grupie

6 KYU

Powtórzenie programu na poprzednie stopnie.

I. Ogólna sprawność:
- Pad płaski (z klęku), pad siatkarski, gwiazda, sprężynka, toczenie.
- Joga - 6 Asan.

II. Formy:
- Chan Shaolin-Si - "smok" - cz. 1.
- Pszczyńskie "woda".
- Vo Quyen - 'komandos"(chuyen mon).

III. Techniki ręczne:
- Skala, maczuga, łapa niedźwiedzia.
- Zastosowanie bloków podwójnych.
- Zastosowanie technik ręcznych w samoobronie (6 kombinacji)..

IV. Techniki nożne:
- Mae - geri, yoko - geri, mawashi - geri, kłujące - (strefa na korpus).
- Uderzenia na strefie stawu skokowego.
- Techniki z półobrotu.
- Mae - tobi - geri (kopnięcie proste z wyskoku).
- Stopowanie na goleń, kolano i biodro.
- Podcięcie "miotłą".
- Podcięcie przednie - krótkie i długie (wew. i zew.)
- Techniki kolanem.
- Zastosowanie technik nożnych w samoobronie ( 6 kombinacji).

V. Technika i taktyka walki:
- Uwolnienia z obchwytów.
- Dju-su - samoobrona (6 kombinacji).
- Dźwignie transportowe.
- Kij kurtki - bloki i uderzenia.
- Tonfa - bloki i uderzenia.

VI. Teoria.
- Historia Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki.
- Etyka i moralność w sztukach walki.
- Socjologia - współpraca w grupie

5 KYU

Powtórzenie programu na poprzednie stopnie.

I. Ogólna sprawność:
- Pad plaski (stojąc).
- Wymyk w tył (na proste nogi).
- Pad kołyskowy.

II. Formy:
- Chan Shaolin Si -"smok" - 5 część.
- Vo Quyen - "tygrys" (ho hung).
- Pszczyńskie,- "planetoida", "tygrys", "orzeł, "niedźwiedź", "małpa", "wąż", "skorpion", "opos" (zastosowanie w walce)

III. Techniki ręczne:
- Młot, łokieć.
- Zastosowanie techniki ręcznych w samoobronie (9 kombinacji).
- Techniki na pacynkach (praca ciałem).

IV. Techniki nożne:
- Mae - gen, yoko - geri, mawashi - geri, kłujące - (strefa od głowy w dół).
- Techniki obrotowe: ushiro- geri - punktowe (wymiatające, ścinające).
- Lokingi.
- stopniowanie na korpus i bark.
- Yoko - tobi - geri (technika boczna z wyskoku).
- Zastosowanie technik nożnych w samoobronie (9 kombinacji)..
- Zastosowanie technik nożnych w obronie przed napastnikiem stojącym z boku i z tyłu.

V. Technika i taktyka walki.
- Ju-jitsu - uchwyty, przechwyty, wychylenia, wyjścia z rzutów.
- Zastosowanie przechwytów za pachę.
- Combat - obezwładnieniem i sprowadzaniem do parteru (3 przykłady).
- Dju - su - wykorzystanie w samoobronie (9 kombinacji).
- Obrona przed kijem (9 kombinacji).
- Kij krótki - zastosowanie do dzwigni i duszeń.
- Kij krótki - techniki ręczne i nożne.
- Zastosowanie palki w obronie przed nożem.
- Tonfa - zastosowanie z technikami ręcznymi i nożnymi.
- Zastosowanie tonfy w samoobronie przed atakiem nożem lub pałką.
- Eskrima - kombinacje.
- Sposoby walki uwarunkowane różnymi przeszkodami (np.: walka na tafli lodu)

VI. Teoria.
- Co to jest psychologia, stres (pozytywny i negatywny) frustracja
- Osobowość, intelekt, dusza i ciało.
- Milosc, dobro, piekno.
- Chrystocentryzm - zasada i sens P.A.S.W.
- Dlaczego Chrystus jest ważny w życiu?

4 KYU

- Powtórzenie programu na poprzednie stopnie.

I. Ogólna sprawność:
- Pad w przód przez przeszkodę.
- Pólsalto w przód
- Joga - 10 Asan.

II. Formy:
- Chan Shaolin Si - "smok" - część 6 i 7.
- Pszczyńskie - "kula", "listek"," woda", "planetoida" (umiejętności wytłumaczenia prezentowanych form i zastosowanie w walce)
- Tai - chi chuan - forma własna.
- Vo Quyen - "Płatki róży".

III. Techniki ręczne:
- Kipiel, małpa, smok.
- Zastosowanie technik ręcznych w samoobronie (12 kombinacji).

IV. Techniki nożne:
- Bloki nożne (wew. i zewn.).
- Rozbijanie gardy.
- Mawashi - tobi - geri (z wyskoku).
- Uderzenie podwójne (jedna noga).
- Techniki pięta.
- Techniki wyprzedzające.
- Zastosowanie technik nożnych w samoobronie (12 przykładów).
- Zastosowanie w obronie przed dwoma przeciwnikami (3 przykłady).

V. Technika i taktyka walki.
- Zastosowanie w walce technik typu: kula, listek, woda.
- Techniki walki przy ścianie, drzwiach itp.
- Combat z obezwładnieniem i sprowadzaniem do parteru w walce realnej (6 przykładów).
- Dju-su - samoobrona (12 kombinacji).
- Obrona przed kijem (12 dowolnych kombinacji).
- Walka wolna 1 x 1 (w tempie średnim).

VI. Teoria.
- Taoizm, Buddyzm, Zen, Hinduizm - wiadomości ogólne.
- Kultura antyczna - Sokrates, Platon, Arystoteles.
- Kultura chrześcijańska - św. Augustyn, św. Tomasz z Akwinu,
- Co to jest koncentracja? medytacja? kontemplacja?
- Wspólne cechy głównych religii.
- Rozbieżność głównych religii.
- Zachowanie w sytuacjach zagrożenia - ekonomia ruchu.

3 KYU

Powtórzenie programu na poprzednie stopnie.

I. Ogólna sprawność:
- Łączenie padów i elementów akrobatycznych.

II. Formy:
- Vo Quyen - "Co ban".
- Chan Shaolin Si - "smok" 4 i 8 część.
- Pszczyńskie - legenda walki z kijem, - legenda walki z tonfa.

III. Techniki ręczne:
- Nóż, włócznia, strzała.
- Techniki szokujące - dłonią, nadgarstkiem, palcami na punkty witalne (dokładność wykonania).
- Skrety i duszenia.
- Zastosowanie technik ręcznych w samoobronie (15 przykładów).

!V. Techniki nożne:
- Techniki obrotowe z wyskoku.
- Techniki podwójne (dwoma nogami).
- Praca na pacynkach (na różnych wysokościach)..
- Kopnięcia z zastosowaniem "pustego kroku".
- Kombinacje technik obrotowych ze zmiana stref i kierunku.
- Znajomość nietypowych bloków nożnych i rozbijania gardy.
- Zastosowanie technik nożnych w samoobronie (15 przykładów).
- Zastosowanie w obronie przed dwoma przeciwnikami (6 kombinacji).

V. Technika i taktyka walki.
- Combat z obezwładnieniem i sprowadzeniem do parteru (10 przykładów).
- Dju su - samoobrona ( 15 kombinacji).
- Obrona przed kijem - różne warianty ataku (15 przykładów).
- Obrona przed nożem z zastosowaniem uniku i techniki kontrującej (5 przykładów).
- Kij krótki - techniki szokujące.
- Techniki z wykorzystaniem pasa, marynarki, chustki itp.
- Kombinacje techniki szokujących z wykorzystaniem tonfy.
- Walka wolna 2x1 (tempo średnie).
- Capoeira - techniki walki (3 kombinacje)

VI. Teoria.
- Co to jest socjologia - dlaczego jest ważna w sztukach walki?
- Typy charakteru a reakcje osobowe.
- Cechy silnej osobowości - charakterystyka przywódcy.
- Znajomość wrażliwych punktów na ciele człowieka.
- Taktyka walki - intuicja.
- Taktyka walki a otoczenie.
- Główne zasady Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki.
- Wyrabianie wytrzymałości fizycznej.
- Nauczanie form - omówienie.
- Reakcja na kolor, dźwięk, gest - uzasadnienie.
- Metoda dojścia do relaksu.

2 KYU

Powtórzenie programu na poprzednie stopnie.

I. Ogólna sprawność:
- Elementy akrobatyczne i pady w walce umownej - zmiana płaszczyzn i rytmu (Capoeira)

II. Formy:
-Chan Shaolin Si - "smok" 9 część.
- Vo Quyen - "Żuraw".

III. Techniki ręczne:
- Zastosowanie technik ręcznych w samoobronie (20 przykładów).

IV. Techniki nożne:
- Techniki szokujące.
- Techniki typu: małpa, miecz, kula (kombinacje).
- Nietypowe techniki nożne.
- Zastosowanie technik nożnych w samoobronie ( 20 kombinacji).
- Zastosowanie w obronie przed dwoma przeciwnikami (10 przykładów).

V. Technika i taktyka walki.
- Obrona przed nożem z obezwładnieniem (5 przykładów).
- Combat z obezwładnieniem i sprowadzeniem do parteru (15 przykładów).
- Dju su - samoobrona ( 20 kombinacji).
- Praca z trzema partnerami (kombinacje dowolne).
- Techniki walki w pozycji siedzącej.
- Capoeira - techniki walki (6 kombinacji)

VI. Teoria
- Dydaktyka zajęć - rozgrzewka ( omówienie).
- Metodyka zajęć - pady, akrobatyka, ćwiczenia ogólnorozwojowe i rozciągające.
- Autosugestia a sztuki walki - uzasadnienie.
- Energia fizyczna- świadomość, koncentracja/ autosugestia, oddychanie.

1 KYU

Powtórzenie programu na poprzednie stopnie.

I. Ogólna sprawność:
- Elementy akrobatyczne, pady, joga - omówienie i nauczanie.

II. Formy:
- Vo Quyen - interpretacja wybranych technik. (Z każdej formy 4 techniki)
- Nauczanie form
- Zastosowanie wybranych elementów w walce, analiza techniczna.

III. Techniki ręczne:
- Techniki podwójne i potrójne.
- Zastosowanie technik ręcznych w samoobronie (25 kombinacji).

IV. Techniki nożne:
- Techniki nożne złożone z uwzględnieniem technik ręcznych, dzwigni, duszenie i obezwładnianie (25 przykładów).
- Zastosowanie technik nożnych w obronie przed dwoma uzbrojonymi przeciwnikami (15 kombinacji).

V. Technika i taktyka walki.
- Obrona przed nożem z obezwładnianiem (10 przykładów).
- Obrona przed kijem (25 kombinacji).
- Combat z obezwładnianiem i sprowadzeniem do parteru (20 przykładów).
- Dju - su -samoobrona ( 25 kombinacji).
- Technik typu "nin - jitsu" - kombinacje dowolne.
- techniki walki w pozycji leżącej.
- Capoeira 0 techniki walki (3 kombinacje)
- Budowa toru przeszkód - uzasadnienie.
- Czynniki wspomagające rozwój w sztukach walki.
- Czynniki warunkujące zwycięstwo w walce.
- "Energia duchowa" - wola, iluminata, laska.
- Głębokie przeżycie emocjonalne i ich wpływ na zachowanie w sytuacjach ekstremalnych.
- Kształtowane woli.

Stopnie Mistrzowskie - DAN

1 dan - czarny - sensei nauczyciel, mistrz
2 dan - czarny - sensei nauczyciel, mistrz
3 dan - czarny - meijin zdolny mistrz, geniusz
4 dan - czarny - renshi wielokrotny mistrz
5 dan - czarny - kyoshi wybitny mistrz
6 dan - biało czerwony - shishan wielki mistrz
7 dan - biało czerwony - shishan wielki mistrz
8 dan - czerwono gzlrwow - hanshi mistrz mistrzów
9 dan - czerwono czarny - hanshi mistrz mistrzów
10 dan - czerwony - kancho, soke, taishi założyciel, kontynuator, największy mistrz

Materiał pochodzi z oficjalnej strony PASZW - http://www.pasw.pl/